Ianis Hagi, gol direct din corner! România U21 a câștigat derby-ul grupei! Aproape calificaţi la EURO 2019

Publicat: 11/09/2018 | 21:35

Naţionala de tineret a României a câştigat, luni, cu 2-0 meciul cu Bosnia-Herţegovina, disputant pe stadionul de la Ovidiu. Miza era primul loc în Grupa a 8-a. Astfel, tineretul antrenat de Mirel Rădoi are mari șanse de calificare la Campionatul European de anul viitor.

Naţionala de tineret a României este aproape de o mare performanţă. Selecţionata Under 21 este aproape şi calificată la Campionatul European din 2019. Tricolorii mai au nevoie de 4 puncte în meciurile de pe teren propriu cu Lichtenstein și Țara Galilor.

Fotbaliștii lui Rădoi au învins în meci decisiv Bosnia-Herţegovina, scor 2-0, şi au trecut pe primul loc al grupei a 8-a. Scorul a fost deschis în minutul 16, de Adrian Petre, jucătorul danezilor de la Esbjerg, din pasa lui Ianis Hagi.  Apoi, fiul fostului mare international a înscris direct din corner, în minutul 70,  stabilind scorul final.

Clasament:

1. România                            8          5          3          0          13:4   18
  1. Bosnia și Herțegovina     9          6          0          3          22:7   18

3. Portugalia                           8          5          1          2          19:9   16

4. Ţara Galilor                        8          3          1          4          8:10   10

5. Elveţia                                  9          3          1          5          8:15   10

6. Liechtenstein                      8          0          0          8          2:27   0