Ianis Hagi termină 2021 pe primul loc în Scoția!

Publicat: 27/12/2021 | 12:48

Cu Ianis Hagi titular, Glasgow Rangers, s-a impus mai clar decât o arată scorul final, 2-0, pe teren propriu în fața celor de la St. Mirren într-un meci contând pentru runda a 20-a din Premiership.

Rangers s-a impus prin golurile marcate în prima repriză de Scott Wright (min. 14) şi Alfredo Morelos (min. 26), bifând astfel cea de-a noua victorie consecutivă în prima ligă scoțiană. În duelul cu St. Mirren, internaționalul român Ianis Hagi a rămas pe teren până în minutul 68, când a fost înlocuit de antrenorul Giovanni van Bronckhorst.

În urma acestei victorii, a noua consecutivă în prima ligă scoţiană, (n.r. în total formația lui Hagi jr. are 16 victorii în 19 runde) Glasgow Rangers şi-a păstrat avansul de şase puncte faţă de rivala Celtic Glasgow, care s-a impus la rândul ei, cu 3-1, în întâlnirea disputată în deplasare cu formaţia St Johnstone, acumulând în urma succesului 45 de puncte. Pentru fosta adversară a CFR Cluj din cupele europene au marcat Liel Abada (min. 9, 22) şi Nir Bitton (min.82), adverarii punctând prin Chris Kane (min. 69).

La reluarea campionatului în Scoția, pe 18 ianuarie 2022, Glasgow Rangers va juca în deplasare cu Aberdeen în timp ce Celtic va primi pe teren propriu vizita celor de la Hibernian.