Iaşul visează din nou la play-off după 3-1 cu Chiajna!

Publicat: 28/10/2017 | 14:00

După o primă repriză seacă, fără prea multe de notat de ambele părţi, de la cabine ieşenii au ieşit decişi să nu scape ocazia de a câştiga toate punctele puse în joc şi de a intra în lupta pentru play-off.

La doar cinci minute de la reluarea meciului, Mendes a deschis scorul finalizând după o pasă venită de la Qaka. Reuşiat sa a deblocat efectiv meciul. Dacă până în momentul primirii golului au preferat doar să se apere, lăsând atacul pe planul doi, după ce s-au văzut conduşi pe tabela de marcaj elevii lui Ion Moldovan au ieşit la joc, rezultând un meci pe contre.

În căutarea egalării, ilfovenii au primit din nou gol, Platini punctând pentru 2-0 cu un şut superb din lovitura liberă în minutul 67. Imediat  scorul putea deveni 3-0 însă Jo Santos a ratat de puţin golul al treilea al la o pătrundere în careu.

Ilfov enii au reuşit să reducă din handicap în minutul 73 prin Paul Batin, reuşita acestuia relansândd partida. Pentru Batin a fost cel de-al optulea gol marcat în acest sezon, acesta fiind lider în clasamentul la zi al golgeterilor Ligii I alături de Harlem Gnohere.

Nou intratul Andrei Cristea a risiăpit emoţiile suporterilor ieşeni şi a asigurat un final de joc liniştit punctând în finalul meciului pentru 3-1.

În urma victoriei cu Chiajna, CSM Poli Iaşi a acumulat 21 de puncte şi a urcat pe locul 8, fiind la doar două puncte de Viitorul, formaţie care ocupă ultimul loc de play-off.

În schimb, Chiajna în urma eşecului din Copou se află pe locul 11 cu 17 puncte, la şase puncte de locul 12 ocupat de Sepsi.