Ieşenii superiori în derby-ul Moldovei!

Publicat: 13/02/2018 | 08:00

Prima repriză a derby-ului Moldovei a fost una săracă în faze de poartă, terenul aproape impracticabil punând mari probeleme jucătorilor celor două echipe, transformând jocul într-o adevărată luptă în noroi.

Unica ocazie a primei reprize i-a aparţinut brazilianului Jo Santos în prelungiri, acesta nereuşind să-l învingă din lovitură liberă de la 16 metri pe Alberto Cobrea, primul mitan terminându-se nedecis, 0-0.

În minutul 53, ieşenii au dejucat pasul la off-side al defensivei botoşănene iar Andrei Cristea a îndeplinit o simplă formalitate, reluând din şase metri pasa lui Platini deschizând scorul în Copou.  Mihai Roman a avut şansa de a egala şapte minute mai târziu însă mingea trimisă spectaculos de experimentatul mijlocaş botoşănean a fost scoasă cu un reflex de zile mari de Rusu.

În ultimul minut al timpului regulamentar, Platini putea duce scorul la 2-0 însă şutul acestuia a nimerit din 16 metri doar stâlpul din stânga porţii lui Alberto Cobrea.

S-a terminat 1-0 pentru CSM Poli Iaşi, care a egalat FC Botoşani la puncte, trupa lui Flavius Stoican trecând înaintea formaţiei pregătite de Costel Enache în clasament datorită golaverajului superior.

Etapa viitoare ieşenii vor evolua în Banat contra celor de la ACS Poli Timişoara, partida fiind programată duminică 18 februarie de la ora 18:00 în timp ce FC Botoşani va încheia penlultima etapă a Ligii I la Ovidiu într-un joc cu Viitorul care va avea loc luni, 19 februarie de la ora 20:45.