„Il Luce” învins în Champions League de elvul Andrea Pirlo: „Echipa mai experimentată și mai puternică a câștigat!”

Publicat: 21/10/2020 | 10:15
Mircea Lucescu / foto: Facebook

La 75 de ani, Mircea Lucescu a devenit aseară cel mai vârstnic antrenor din istoria Champions League. „Il Luce” nu a putut bifa acest nou record pe care l-a stabilit în cea mai importantă competițție inter-cluburi din Europa cu un rezultat pozitiv, fiind învins de fostul său elev de la Brescia, Andrea Pirlo, Juventus impunându-se la Kiev în fața lui Dinamo cu 2-0, italienii impunându-se cu 2-0 după „dubla” semnată de Alvaro Morata.

La sfârșitul partidei, Mircea Lucescu a recunoscut că italienii au fost mai buni, dar a spus că rezultatul este mult prea dur față de reallitatea din teren.

„Echipa mai experimentată și mai puternică a câștigat. Am făcut două greșeli, am luat două goluri. Am fi putut să ne apărăm mai bine. Poate că 2-0 e prea mult, meritam un gol. Una peste alta, Juventus a fost mai puternică și a câștigat meritat.

Sunt mulțumit de joc, dar nu și de eroarea din minutul 46, care a schimbat total jocul. Intrasem în repriza a doua cu gândul la șansa noastră și la victorie. Acum ne vom concentra pe campionat și pe meciul cu Ferencvaros. Probabil că Juventus și Barcelona sunt la un nivel mai înalt decât noi și Ferencvaros. Avem nevoie de experiență pentru jucătorii noștri tineri, însă jocul de azi e dătător de speranță”, a declarat Mircea Lucescu la finalul partidei cedat de echipa sa cu 2-0 în fața lui Juve.