„Il Luce” taxează naționalele europene după Mondial: „După eliminarea sud-americanilor, Mondialul s-a transformat!”

Publicat: 16/07/2018 | 11:25
Mircea Lucescu, unul dintre apropiații lui Ionuț Lupescu

Selecționerul Turciei, Mircea Lucescu  nu s-a arătat impresionat de calitatea fotbalului prestat de echipele europene la această ediție a turneullui final al Campionatului Mondial din Rusia.

„Toată lumea care s-a uitat la ultimele meciuri trebuie să înțeleagă că turneul final s-a transformat după eliminarea echipelor din America de Sud. A devenit un alt turneu! Da, s-au calificat echipe cu un nivel înalt de organizare, dar unde sunt fantezia, atacurile superbe și combinațiile frumoase? N-am mai văzut nimic de acest gen! A fost interesant de văzut, dar nicidecum entuziasmant. Peru, Mexic, Brazilia și Columbia joacă un fotbal mai atractiv. Fără niciun dubiu, europenii au câștigat meritat, dar cu un alt fotbal, cu accent pe tactică. Uitați-vă la Suedia. Au obținut trei victorii cu forță, cu organizare, dar numai pe contraatac. Anglia la fel, combinații minime, numai lovituri de cap. Eu mi-am petrecut întreaga carieră pentru a oferi un fotbal ofensiv, cu posesie si atac. Altceva nu mă impresionează”, a declarat Il Luce pentru SovSport.

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1) pe Stadionul Lujniki din Moscova, în finala Cupei Mondiale de fotbal 2018, din Rusia.

Francezii şi-au făcut jocul lor obişnuit, pragmatic, câştigând prin golurile marcate de Mario Mandzukic (18, autogol), Antoine Griezmann (38 – penalty), Paul Pogba (59) şi Kylian Mbappe (65), în timp ce pentru croaţi au punctat Ivan Perisic (28), Mario Mandzukic (69).

Pe locul trei la această ediție a Campionatului Mondial s-a clasat Belgia. În finala mică a Mondialului, „dracii roșii” s-au impus cu 2-0 în fața Angliei.