În sfârșit, „Bursucul” e fericit: „E prima mea victorie la Botoșani!”

Publicat: 21/06/2020 | 09:44

Dan Petrescu, antrenorul principal al formației CFR Cluj s-a declarat mulțumit de victoria pe care elevii săi au obținut-o pe un teren greu, la Botoșani cu scorul de 2-0 (2-0).

„E prima mea victorie la Botoșani. Aveam mare nevoie de 3 puncte mai ales că Craiova a câştigat în minutul 92. Ştiam că va fi foarte greu şi mă bucur pentru victorie şi pentru atitudinea băieţilor, a fost o reacţie pozitivă după meciul cu FCSB unde n-am jucat foarte bine şi am meritat victoria. Sincer vă spun, n-am dormit prea bine după meciul cu FCSB, ştiam că Arlauskis va fi indisponsibil, trebuia să iau o decizie, ori să merg pe experienţa lui Greg, ori să risc, să bag un copil şi să bag în echipa de start mai mulţi jucători care nu sunt under. Dar şi Itu a jucat bine, iar Otto când a trebuit să apere, a scos o minge incredibilă la 2-0 pentru că dacă facea 2-1 la pauză era alt meci în repriza a doua”, a declarat Dan Petrerscu.

De partea cealaltă, Marius Croitoru, antrenorul principal al FC Botoșani a pus eșecul pe seama greșelii din debutul partidei făcute de Andrei Chindriș care l-a faultat în careu pe Bilel Omrani, fază în urma căruia Ciprian Deac a deschis scorul de la punctul cu var.

„O greşeală copilărească, o greşeală care trebuie să-i dea mult de gândit lui, pentru că şi oamenii care vin să-l vadă o să fie mai atenţi când faci astfel de greşeli, el trebuie să fie mult mai calculat decât a fost până acum. Probabil şi ce s-a întâmplat în jurul lui l-a clătinat puţin”, a declarat Marius Croitoru.