Încă o victorie pentru România! Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în semifinalele de dublu la Australian Open

Publicat: 23/01/2018 | 08:20

Româncele noastre au pierdut un prim set de infarct, la capătul căruia până şi calmul Roger Federer, dacă era în locul Irinei Begu, ar fi dat cu racheta de pământ. Irina Begu şi Monica Niculescu au condus cu 4-1, cu dublu break, dar Jennifer Brady şi Vania King s-au impus după o serie incredibilă de cinci game-uri consecutive.

În celelalte două manşe, româncele nu au mai avut emoţii şi le-au dominat pe americance, reuşind să închidă partida după două ore şi 12 minute de joc. Begu şi Niculescu s-au calificat în penultimul act unde îşi aşteaptă adversarele din partida dintre Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina (Rusia) – Gabriela Dabrowski şi Yi-Fan Xu (Canada / China).

Şi Simona Halep a primit o veste bună: a scăpat de încă o rivală: favorita 4 pleacă acasă! De asemenea, în această dimineaţă a fost anunţată ora meciului dintre Simona Halep şi Karolina Pliskova.

Partida dintre tenismena noastră şi jucătoarea cehă de tenis nu va începe mai devreme de ora 15.00, ora locală (n.r.: 06.00 la Bucureşti), fiind programat după partidele: Angelique Kerber – Madison keys şi Tennys Sandgren – Hyeon Chung, potrivit adevarul.ro.

Simona Halep şi Karolina Pliskova vor juca al treilea meci al zilei pe arena Rod Laver, cea mai mare din Melbourne Park, cu o capacitate de aproape 15.000 de locuri.