Încă un Superclasico nedecis

Publicat: 15/03/2021 | 13:04

Boca Juniors și River Plate au remizat aseară, scor 1-1, în cel de-al doilea Superclasico din 2021. După egalul de la începutul anului, 2-2, pe Bombonera, cele două rivale din Buenos Aires au oferit un nou spectacol extraordinar în Cupa Ligii Argentinei.

Boca a deschis scorul în minutul 39 dintr-un penalty obținut de Capaldo, după un fault comis de Diaz în propriul careu, și transformat cu sânge rece de columbianul Sebastian Villa, care a șutat pe centrul porții, în timp ce Armani a plonjat în stânga sa. A fost a doilea Superclasico la rând în care Villa înscrie după cel din 2 ianuarie.

River Plate a restabilit echilibrul pe tabela de marcaj în minutul 67 grație lui Agustin Palavecino. Astfel, mijlocașul de 24 de ani, venit în februarie de la Deportivo Cali, a marcat la primul său Superclasico din carieră. Două minute mai târziu, Boca Juniors a rămas în inferioritate numerică, după ce Zambrano a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Trupa lui Marcelo Gallardo a avut un om în plus pe teren pentru puțin timp întrucât Milton Casco a fost avertizat de două ori de arbitru în minutele 73 și 79 și a fost trimis și el mai repede la vestiare.

River putea da, totuși, lovitura în minutul 90, dar mingea deviată de un jucător al gazdelor, care se îndrepta spre plasă, pur și simplu, nu a vrut să intre în poartă! Astfel, Boca Juniors și River Plate au încheiat la egalitate partida de pe Bombonera, scor 1-1.