Înfrângere cu repetiție pentru Marseille în fața PSG! După 0-3 în campionat, a fost același scor și în cupă!

Publicat: 01/03/2018 | 11:31

PSG a spulberat Marseille, scor 3-0 (1-0)  în sferturile de finală ale ediției din acest an a Cupei Franței și s-a calificat în careul de ași al competiției. Disputată la doar trei zile după confruntarea din Ligue 1, partida a fost o copie la indigo a celei din campionat, rezultatul fiind același, 3-0.

Echipa pregătită de Unai Emery cu 3-0, nu a avut nicio emoție pentru calificarea în semifinale.

Cu Di Maria în zi de grație dar fără Neymar jr. care va fi supus unei intervenții chirurgicale în Brazilia, PSG a deschis scorul în primul minut de prelungire al primului mitan. Di Maria a fost cel care a punctat, atacantul trecându-și în cont la trei minute de la reluarea partidei dubla. Scorul final al confruntării de la Paris a fost stabilit de Cavani în minutul 81, acesta fructificând o pasă perfectă de la Draxler.

S-a  terminat 3-0, iar PSG a obținut cea de-a 22-a victorie concecutivă în Cupa Franței fiind la un singur meci de cea de-a patra finală consecutivă în această competiție.

În celelalte partide disputate în sferturile de finală, Strasbourg a cedat pe terenul formației Chambly cu scorul de 1-0 în timp ce Lens a pierdut tot cu același scor și tot în deplasare în fața formației Les Herbes.

Astăzi, în sferturile de finală ale întrecerii, de la ora 22:00 se vor confrunta Caen cu Lyon.

Iată echipele de în PSG – Marseille, scor  3-0

Au marcat: Di Maria (min.45+1, 48), Cavani (min. 81)

PSG: Trapp- Meunier (min.79 Rabiot), Silva, Kimpembe, Berdiche- Verratti, Motta (min. 74 Diarra), Draxler- Mbappe (min. 46 Pastore), Cavani, Di Maria

Marseille: Mandanda- Sarr, Rami, Abdennour, Sakai- Lopez, Luiz Gustavo (min. 58 Kamara)- Thauvin (min. 53 Sari), Sanson (min.74 Amari), Ocampos- Jie