Înfrângere dramatică pentru moldoveni la Giurgiu!

Publicat: 16/12/2017 | 07:00

După două înfrângeri consecutive cu scorul de 3-0 în campionat cu Chiajna şi FCSB  jucătorii botoşăneni erau decişi să facă un meci mare la Giurgiu şi să obţină un rezultat pozitiv cu ajutorul căruia să-şi păstreze locul 4 în campionat pe care au pus stăpânire din etapa a XV-a. Elevii lui Enache au intrat greu în meci şi după numai 9 minute de joc s-au văzut conduşi pe tabelă, Alex Ioniţă transformând un penalty acordat de Horaţiu Feşnic după o intrare neglijentă asupra lui Belu a lui Răzvan Oaidă.

Botoşănenii au acuzat şocul şi au fost aproape de a mai primi un gol peste numai cinci minute însă Belu a ratat ţinta.

În minutul 30, Astra rămâne în 10 jucători după eliminarea lui Abang. Chair şi cu un om în plus, Botoşaniul rămâne în continuare inexistentă pe teren, giurgiuvenii reuşind să-şi păstreze avantajul minim cu care intrăla cabine.

Schimbările lui Enache din debutul actului secund, Chitoşca şi Moruţan luându-le locul lui Buş şi Bordeianu au schimbat jocul, FC Botoşani preluând conducerea jocului. În minutul 61, Plamen Iliev, fostul portar al FC Botoşani, face o gafă incredibilă după care îl faultează pe Mihai Roman în careu. Horaţiu Feşnic arată din nou punctul cu var iar cel faultat, Mihai Roman execută şi marchează  aducând egalarea. În minutul 67, Miron putea aduce în avantaj pe FC Botoşani dar Iliev şi-a spălat păcatele reuşind să păstreze tabela la 1-1. În minutul 69 argentinianul din atacul lui FC Botoşani, Ciaccheri are şansa golului însp nu reşeşte să fructifice oportunitatea ivită. În minutul 73 Iliev salvează din nou Astra la şutul lui Mihai Roman. Peste două minute Moruţan îl încearcă i el pe Iliev, dar bulgarul scoate de sub transversală.

Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, Astra avea să dea lovitura cu cinciminute înainte de finalul partidei, Belu punctând pentru 2-1,d eclanşând nebunia pe bancas Astei, Edward iordănescu bucurându-se ca un ultras pe garduri!

În urma acestui rezultat, cele doup echipe au făcut rocada în clasament, Astra urcând pe locul 4 cu 37 de puncte în timp ce FC Botoşani a căzut pe 5 cu 35 de puncte.