Înfrângere evitată la ultima fază de Marseille cu Nantes! Rezultatele etapei și clasamentul în Ligue 1!

Publicat: 05/03/2018 | 08:41

FC Nantes, formația internaționalului român Ciprian Tătărușanu, a fost la cteva secunde de o victorie mare în ultimul meci al etapei a XXVIII-a din Ligue 1 susținut pe „Stade Velodrome” cu Olympique Marseille, meci încheiat nedecis, 1-1.

Plecate cu prima șansă în această confruntare, gazdele s-au văzut conduse de Nantes după numai 11 minute de joc, pentru oaspeți punctând Dubois. Avantajul echipei lui Tătărușanu, care a făcut adevărate minuni înttre buturile „canarilor” a fost păstrat până în al cincilea minut de prelungire, Marseille reușind să evite înfrângerea printr-un gol marcat de Thauvin la o fază la care oasepții au solicitat fault în atac.

Cu punctul obținut pe „„Stade Vellodrome”, formația lui Tătărușanu, FC Nantes și-a păstrat locul 7 în clasament fiind cu 40 de puncte la egalitate cu Montpellier, echipă care a terminat tot 1-1, jocul de pe teren propriu susținut în această etapă cu Lyon. Aceștia au rușit prin rezultatul înregistrat îîn acest meci cu Montpellier să-și consolideze locul 4 în clasament, având 51 de puncte. Pe locul 5 în Ligue 1 se află Rennes cu 41 de puncte acumulate.

Lider în Hexagon după 28 de runde este PSG cu 74 de puncte, urmată de AS Monaco cu 60 de puncte și Olympique Marseille cu 56 de puncte.

18. Troyes 28      8        4        16      24-38                    28
  19. Lille           28      7        6        15      27-45                    27
  20. Metz           28      5        5        18      26-50                    20