Înfrângere la limită pentru moldoveni cu Dinamo Kiev în Austria

Publicat: 10/07/2018 | 10:24
FC Botoșani a cedat la limită, scor 1-0 (1-0) cel de-al treilea joc de verificare susținut pe pământ austriac cu cei de la Dinamo Kiev.

Ucrainenii au deschis repede scorul,  Bogdan Lednev profitând în minutul 4 de cadoul făcut de goalkeeperul FC Botoșani, Eduard Pap. În ciuda faptului că golul ucrainienilor anunțau un iureș la poarta lui Pap, lucrurile nu au stat deloc întocmai. Treptat, elevii lui Costel Enache au pus stăpânire pe joc și doar ghinionul a făcut ca botoșănenii să nu obțină un rezultat pe măsură în acest meci. În minutul 61 putea egala dar Mihai Roman a ratat o lovitură de la 11 metri. Trei minute mai târziu, Golofca a avut și el o șansă importantă de a marca dar mingea șutată din marginea careului a lovit bara. Cu zece minute înainte de final, FC Botoșani a mai trimis o dată în bară prin Marko Brekalo, iar partida s-a încheiat cu victoria ucrainenilor.â

În acest meci, Costel Enache, antrenorul principal al FC Botoșani a mizat pe formula Pap – Dumitraș, Burcă, Miron, Aristeidis – Oaidă, Rodriguez – Chitoșcă, M. Roman I, Golofca – M. Roman II, pe parcursul confruntării în teren intrând și Martin, E. Papa, Patache, Piftor, Corban, Cazacu, Brekalo, Chindriș

Ultimul meci amical este programat miercuri când FC Botoșani va juca împrotriva cehilor de la FK Pribram, duelul urmând a avea loc pe 11 iulie de la ora 16:30.