Înfrângere ruşinoasă pentru Halep!

Publicat: 27/09/2017 | 07:00

Românca a început foarte bine meciul şi a făcut break la debut, dar apoi a pierdut următoarele patru ghemuri. Nici intervenţia antrenorului Andrei Pavel nu a reuşit să schimbe ceva în jocul Simonei, care a pierdut primul set cu 2-6

Kasatkina a început cu dreptul actul secund, Halep a egalat, dar apoi rusoaica nu a mai putut fi oprită, câştigând setul cu 6-1.

Kasatkina (20 de ani, 31 WTA) a obţinut prima sa victorie în faţa Simonei, numărul doi mondial, după ce aceasta a învins-o anul trecut în turul al doilea la Miami, cu 6-3, 7-5, şi anul acesta în turul al treilea la Roland Garros, cu 6-0, 7-5.

Halep, semifinalistă anul trecut la Wuhan, va primi pentru participare 14.265 dolari şi 60 de puncte WTA. Pentru Simona a fost primul meci după ce a pierdut în runda inaugurală a turneului US Open, în faţa altei rusoaice, Maria Şarapova. Imediat după înfrângere, Simona Halep a declarat că nu a fost cea mai bună zi a sa.

„Cred că ea a jucat bine şi i-a intrat totul. Pe de altă parte, nu a fost cea mai bună zi a mea. E dificil. Nu am jucat de o lună şi e greu să revin şi să joc din nou. Nu am avut ritm în acest meci. E greu să obţii un ritm în doar câteva ghemuri. Poate că a fost o greşeală că nu am mai jucat după US Open, dar aveam nevoie de odihnă după turneele din America. Nu e o dramă, dar voi discuta despre acest meci şi voi trage învăţăminte”, a declarat Halep, citată de WTA Insider.

Şi Sorana Cîrstea, locul 46 WTA, a fost învinsă cu scorul de 6-3, 6-3, în 57 de minute, de chinezoaica Qiang Wang, locul 55 WTA, în turul al doilea al turneului de la Wuhan. Pentru prezenţa în turul doi, Cîrstea va primi 14.265 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Autor: Cristi P.