Iniesta și-a luat adio de la Barca!

Publicat: 22/05/2018 | 08:34
Andres Iniesta (Barcelona), APRIL 21, 2018 - Football / Soccer : Copa del Rey final match between Sevilla FC 0-5 FC Barcelona at Estadio Wanda Metropolitano in Madrid, Spain. (Photo by D.Nakashima/AFLO)

Echipa FC Barcelona a învins cu scorul de 1-0 formaţia Real Sociedad, într-o partidă din etapa a XXXVIII-a a campionatului de fotbal al Spaniei, care a marcat despărţirea catalanilor de emblematicul lor căpitan Andres Iniesta.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de brazilianul Philippe Coutinho, în repriza secundă (minutul 57), însă rezultatul a fost mai puţin important pentru suporterii Barcelonei, care l-au ovaţionat îndelung pe Iniesta, în momentul ieşirii acestuia de pe teren, cu zece minute înainte de final.

În vârstă de 34 ani, Andres Iniesta a evoluat întreaga sa carieră la FC Barcelona, pentru care a disputat în total 674 de meciuri şi a cucerit în total 32 de trofee. El urmează să evolueze în sezonul viitor în Japonia sau China.

În vârstă de 33 de ani, Iniesta a fost legitimat la FC Barcelona de când avea 12 ani. El are în palmares 32 de trofee cu FC Barcelona. El va pleca la o echipă chineză, unde intenţionează să mai joace încă trei ani. Iniesta a ajuns la Barcelona în 1996 şi s-a pregătit în celebra La Masia, înainte de a-şi face debutul la prima echipă, în sezonul 2002-2003. După trei sezoane la prima echipă, a ajuns titular de drept şi a câştigat primul său titlu de campion în 2004-2005. În sezonul următor, a cucerit un nou titlu, dar şi UEFA Liga Campionilor.

Totodată, Iniesta este cel mai titrat jucător spaniol. Pe lângă trofeele de la Barcelona, Iniesta a câştigat, cu naţionala Spaniei, titlul mondial în 2010 şi de două ori pe cel european, în 2008 şi 2012.

Meciul de pe Camp Nou i-a permis, totodată, lui Xavi Prieto (34 de ani), emblematicul căpitan al lui Real Sociedad, să dispute ultimele minute din cariera sa, înainte de a agăţa ghetele în cui.