Inter – Chievo 4-3, Roma – Cagliari 2-1: titlul in serie A se va decide in ultima etapa

Publicat: 09/05/2010 | 00:00
Castigatoarea titlului in Serie A va fi cunoscuta doar la finalul ultimei etape a campionatului italian, dupa ce, duminica, atat Inter Milano, cat si AS Roma au obtinut victorii in meciurile disputate pe teren propriu, iar inaintea ultimei runde diferenta dintre cele doua echipe este de doua puncte.

Inter, cu Chivu rezerva pe toata durata partidei, s-a impus cu 4-3 in fata celor de la Chievo.

Pentru milanezi au marcat Mantovani ’13 (autogol), Cambiasso ’34, D. Milito ’39, Balotelli ’52, in vreme ce oaspetii au punctat prin Motta ’13 (autogol), Granoche ’60, Pellissier ’74.

Pe Olimpico, Roma s-a impus destul de greu in fata lui Cagliari, cu 2-1. Oaspetii au deschis scorul in minutul 73 prin Lazzari, dar Francesco Totti a adus victoria echipei sale, marcand de doua ori in cinci minute, 79 si 83, ultimul gol fiind din penalty.

Bogdan Lobont a fost din nou doar rezerva la gazde.

In etapa viitoare, Inter va juca la Siena, in timp ce AS Roma va da piept cu Chievo. Formatia lui Mourinho va trebui sa se impuna in fata echipei lui Paul Codrea, in caz contrar romanii, daca vor castiga, vor cuceri titlul, gratie rezultatelor directe in meciurile cu Inter (1-1 la Milano si 2-1 la Roma).