Învinşi în Ardeal, moldovenii rămân pe loc de play-off

Publicat: 30/09/2017 | 09:00

Partida a debutat sub semnul echilibrului dat de cele şase meciuri încheiate nedecis, din totalul de opt confruntări ale celor două echipe în Liga I.

Cei care au avut şansa deschiderii scorului au fost botoşănenii. În minutul 20, Olimpiu Moruţan şi-a făcut foarte bine mingea spre poarta medieşenilor, a ajuns în situaţie de unu la unu cu Greab, dar şutul său din cădere a trecut razant cu stâlpul din dreapta porţii ardelenilor. Aceasta avea să fie singura ocazie notabilă a primului mitan, unul în care cele două echipe au dat impresia că se mulţumesc cu remiza.

În debutul actului secund, Costel Enache, care aseară şi-a ispăşit cea de-a doua etapă de suspendare după eliminarea din meciul cu CSM Poli Iaşi, a dictat din tribună ca golgeterul Laurenţiu Buş, care a evoluat foarte şters în meciul din Ardeal, să ia loc pe bancă, iar locul său în teren să fie luat de Sebastian Chitoşcă. Fostul jucător al „roş-albaştrilor” a ratat şansa de a fi eroul Botoşaniului irosind două situaţii uriaşe în decurs de doar câteva minute. În minutul 63, Chitoşcă a trimis razant cu transversala, după ce a driblat ca în curtea şcolii un adversar, iar la trei minute de la deschiderea scorului, a finalizat din opt metri ca un jucător de Liga a V-a.

Între cele două ratări monumentale ale lui Chitoşcă, medieşenii au reuşit să deschidă scorul prin Roberto Romeo (minutul 66), acesta învingându-l pe Cobrea cu un şut imparabil din nouă metri după ce iniţial jucase balonul cu mâna, henţul său fiind însă trecut cu vederea de Comănescu care i-a acordat şi un galben lui Cobrea pentru proteste.

În ciuda încercărilor timide ale botoşănenilor de a reveni în meci, partida s-a terminat cu 1-0, consemnându-se astfel şi prima înfrângere pe terenul ardelenilor a botoşănenilor în Liga I.

Autor: Cristi P.