Ioniță, gol pentru CFR Cluj în victoria Juventus!

Publicat: 26/02/2018 | 08:22
Meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Concordia Chiajna din etapa a XXIII-a a Ligii 1 Betano, disputat pe Stadion Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca, luni, 5 februarie 2018. © FOTO: Mircea Rosca / www.SportPictures.ro

Alexandru Ioniță a punctat în victoria pe care CFR Cluj a obținut-o în ultima etapă a acestui sezon regular pe teren propriu, scor 2-0 (0-0) pe „Ilie Oană” din Ploiești cu Juventus București.

Ioniță a marcat în minutul 67 după ce inițial a ratat un penatly oobținut de Deac. Primul gol al ardelenilor a fost marcat de Omrani în minutul 63.

„Mă bucur foarte mult că am marcat, aveam nevoie să simt gustul golului şi în acest an. Îi mulţumesc foarte mult lui Culio, m-a lăsat să bat penalty-ul. Glumind puţin, am câţiva prieteni pe la Juventus, am încercat să-i ajut în ambele meciuri, şi cu Astra, şi cu CFR Cluj, când am ratat cele două penalty-uri. Ne bucurăm pentru această victorie, dar clasamentul este strâns şi nu avem voie să facem paşi greşiţi. Nu mă aşteptam ca Iaşi să intre în play-off, Dinamo ar fi trebuit doar să nu piardă în deplasarea de la Giurgiu” , a declarat Alexandru Ioniţă după joc.

La rândul său, Camora s-a arătat mulțumit de victoria obțiinută de CFR și a spus că în play-off lupta pentru titlu va fi una infernală.

„Ştiam că urmează un meci greu, ştiam că ei vor juca doar pe contraatac. La pauză, domnul Petrescu ne-a spus să avem răbdare, să nu ne stresăm, pentru că noi suntem pe primul loc, iar golul va veni până la urmă. A fost un teren foarte greu, terenul era îngheţat, dar acum e bine că am câştigat, vom avea un drum lung, ne vom recupera şi vom începe să ne pregătim pentru primul meci de play-off. Era bine dacă prindea şi Dinamo play-off-ul, am fi avut nevoie de ei în play-off. Erau meciuri frumoase, o echipă cu jucători buni, o echipă cu istorie. Noi respectăm toate echipele din play-off şi ştim că ne aşteaptă zece finale” , a declarat Mario Camora.

În urma victoriei obținute cu nou-promovata Juventus București, CFR Cluj a terminat sezonul regular pe primul loc cu 59 de puncte. Ardelenii vor intra în play-off de pe primul loc cu 30 de puncte.