Ionuț Radu: „Am scris istorie!”

Publicat: 17/10/2018 | 07:08
Ionuț Radu, căpitanul reprezentativei de tineret a României a declarat că „tricolorii mici” au scris istorie prin calificarea la turneul final al Campionatului European de anul viitor din Italia.

„Nu mai pot spune nimic, este ceva extraordinar. Am scris istorie. Învăţam istorie la şcoală, dar azi am scris. I-am văzut montaţi. Le-am zis că trebuie să avem atitudine astăzi, să dăm un semnal adversarilor noştri şi inclusiv nouă. Suporterii au fost extraordinari, în timpul meciului mi s-a făcut pielea de găină, ceea ce nu mi s-a mai întâmplat, poate doar la echipa de club”, a declarat Ionuț Radu, liderul naționalei de tineret a României.

Selecţionata de tineret a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal Under-21 din 2019, după ce a învins echipa Liechtensteinului cu scorul de 4-0 (3-0), pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, în ultimul său meci din Grupa a VIII-a a preliminariilor. Golurile au fost marcate de George Puşcaş (minutele 14 şi 39), Ianis Hagi (minutul 25) şi Adrian Petre (minutul 78).

În celelalte meciuri din grupă, Ţara Galilor a dispus cu 3-1 de Elveţia, iar Portugalia a învins Bosnia cu 4-2.

În clasamentul final, România a ocupat primul loc, neînvinsă, cu 24 puncte, urmată de Portugalia, 22 puncte, Bosnia-Herţegovina, 18 puncte, Ţara Galilor, 13 puncte, Elveţia, 10 puncte, Liechtenstein, 0 puncte.

Portugalia, a doua clasată din această grupă va merge la barajul pentru alificarea la turneul final al Campionatului European din Italia.

Este pentru prima oară după o pauză de 20 de ani când reprezentativa de tineret under 21 a României va fi din nou prezentă la un turneu final de Campionat European!