Iordănescu jr. după al treilea 2-0 consecutiv în Liga 1 : „Am jucători valoroși!”

Publicat: 18/12/2020 | 08:53

CFR Cluj este de neoprit în Liga 1 cu Edward Iordănescu pe bancă. Succesorul lui Dan Petrescu a bifat cea de-a treia victorie consecutivă în campionat, impunându-se pe terenul lui Dinamo cu același scor cu care a câștigat partidele cu Poli Iași și FCSB, 2-0.

La finalul partidei din „Groapă”, Iordănescu jr. a declarat că este bucuros de faptul că echipa sa a câștigat trei meciuri fără să primească gol.

„Sunt trei victorii cu două goluri diferență toate, fără gol primit. Nimeni nu poate să conteste victoria. Am făcut ce trebuie în prima repriză. Adversarul nu avea presiune. Am avut trei deplasări, plus FCSB acasă. Ieșim foarte bine. Să ne găsim energia și să producem un rezultat pozitiv și în ultimul meci. Am făcut multe schimbări și am crezut că putem să ne pierdem reperele. În repriza a doua am redus consumul de energie și am arătat maturitate. Avem jucători valoroși, de asta am acceptat propunerea, am crezut în acest grup. Vrem să recuperăm și în ultima etapă și să intrăm în cursă pentru un nou titlu. Mai e un pas, iar din primăvara sper să avem o forță și mai mare. Vreau și mai multă posesie, mai multă eficiență în fața porții”, a declarat Edward Iordănescu.

În urma acestui rezultat „alb-roșii” au rămas pe locul 10 cu 15 puncte. De partea cealaltă, CFR Cluj a acumulat 30 de puncte, egalându-i „roș-albaștrii” la puncte și apropiindu-se la o lungime de Universitatea, cele două rivale în lupta la titlu urmând să se dueleze astăzi în Bănie în epilogul acestei runde.