Iordănescu jr: „S-a făcut o mare nedreptate!”

Publicat: 11/12/2020 | 07:39

Edward Iordănescu, antrenorul principal al formației CFR Cluj, a declarat după înfrângerea cu Young Boys din ultima etapă a Grupei A din Europa League, scor 2-1 (0-0), că formaţia sa a pierdut calificarea printr-o mare nedreptate.

„Simţim că ni s-a făcut o mare nedreptate pentru că echipa a dat dovadă de personalitate, de atitudine şi a gestionat foarte bine momentele din joc. Totul a mers bine până în ultimul moment. Cred că decizia arbitrului de a dicta penalty pentru elveţieni în minutul 90 este total greșită. Nu ştim de unde până unde această decizie. Din păcate, la un moment dat simţeam că e calificarea noastră şi eram foarte încrezători, iar apoi, de la un minut la altul s-a evaporat calificarea printr-o mare nedreptate. E un rezultat frustrant, mai ales după jocul arătat, dar trebuie să avem tăria să mergem mai departe. Va fi greu să recuperăm echipa din punct de vedere mental, dar şi fizic „, a declarat Edward Iordănescu.

La Berna, campioana României a deschis scorul în minutul 84 prin Debeljuh, elvețienii egalând prin Nsame dintr-un penalty controversat în minutul 90+3, fază la care Bălgrădean a fost eliminat. Centralul francez Benoît Bastien a mai scos în prelungiri de două ori cartonașul roșu din buzunar eliminându-i pe Nsame pentru un fault la Burcă și pe Djokovic pentru proteste. Scorul final a fost stabilit de Young Boys în urma unui contraatac în minutul 90+6, la finalizare aflându-se Gaudino, partida terminându-se cu scorul de 2-1.

CFR Cluj a terminat grupa pe locul 3, cu 5 puncte, la egalitate cu ȚSKA Sofia, formație care s-a impus surprinzător cu AS Roma, scor 3-1. În primăvara Europa League s-au calificat AS Roma (13 pct.) și Young Boys (10 pct.)