Iranul, lider în fața Spaniei și Portugaliei după prima etapă din Grupa B a Mondialului!

Publicat: 16/06/2018 | 09:25
Selecționata de fotbal a Iranului este liderul-surpriză a Grupei B de la turneul final al Campionatului Mondial din Rusia. După prima etapă asiaticii care au învins dramatic formaţia Marocului cu scorul de 1-0 (0-0), pe stadionul din Sankt Petersburg, sunt lideri în Grupa B .

Iranienii au profitat de egalul spectaculos înregistrat în derby-ul grupei între Portugalia și Spania, scor 3-3 și conduc ostilitățile în grupă după prima etapă.

Victoria Iranului în meicul cu Marocul a fost fără doar și poate cea mai norocoasă obținută de vreo reprezentativă în istoria participării la Mondial. Cu toate că au condus ostilitățile și au dominat prima repriză, marocanii au fost nevoiți să se recunoască învinși la prima prezenţă la un Mondial după 20 de ani. Ocaziile monumentale pe care selecționata Marocului le-a ratat cu seninătate în cele 90 de minute de joc s-au răzbunat cu vârf și îndesat în prelungirile partidei când asiaticii, au reușit să obțină o victorie nesperată, smulgând victoria la ultima fază de atac purtată în minutul 90+5, graţie autogolului nefericit marcat de Aziz Bouhaddouz.

În celălalt meci al grupei, Portugalia și Spania au oferit un regalt fotbalistic. Starul lui Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a reușit să facă față de unul singur puternicei reprezentative a Spaniei. CR7 și-a trecut în cont în acest derby un hattrick semnat în minutele 4-pen., 44 și  88, golurile spaniolilor purtând semnătura lui Costa (min.24, 55) și Nacho (min. 58).

După această remiză spectaculoasă încheiată 3-3, cele două forțe își împart locul 2 în grupa B al cărui lider este Iran, reprezentativă care a câștigat cu 1-0 partida cu Maroc.