Irina Begu, în semifinale la Moscova!

Publicat: 19/10/2017 | 17:33

În semifinale, Irina Begu o va întâlni Daria Kasatkina numărul 28 WTA, care a trecut în sferturi, în două seturi, 6-4, 6-3 de Aliaksandra Sasnovich numărul 100 mondial.

Românca a câştigat fără emoţii primul set în faţa lui Lapko, cu scorul de 6-3, însă a fost depăşită în actul secund de puştoaica de 19 ani cu scorul de 6-4.

În setul decisiv, Irina Begu a salvat o minge de meci, pe serviciul bielorusei, înainte de a face break în ultimul game şi de obţine victoria şi calificarea în penultimul act al turneului.

Calificată în semifinale, Irina Begu se va confrunta pentru a treia oară în acest an cu Daria Kasatkina, aceasta conducând-o pe româncă la general cu 4-1.

În acest an, Kasatkina a învins-o pe Begu la turneele de la Brisbane, Doha şi Charleston.

Calificarea în semifinale, îi asigură jucătoarei Irina Begu un cec de 42.080 dolari şi 185 de puncte WTA.

Până la confruntarea din sferturi cu Vera Lapko Irina Begu reuşise să teracă în trei seturi, 6-1, 3-6, 6-3, de rusoaica Elena Rîbakina (18 ani, 497 WTA) şi în optimi pe letona Anastasija Sevastova, nr. 21 mondial, în două seturi cu 6-4, 6-3.

De remarcat este că la acest turenu, Maria Şarapova, beneficiara unui wild card, a fost eliminată încă din turul inaugural. Ea fost învinsă în două seturi, 7-6 (3), 6-4, de jucătoarea din Slovacia, Magdalena Rybarikova, nr. 26 mondial.