Irina Begu s-a calificat în sferturi la Istanbul!

Publicat: 26/04/2018 | 16:15
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, cap de serie numărul şapte, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus de Christina McHale (SUA), cu 6-4, 6-4.

În vârstă de 27 de ani și numărul 37 WTA, Irina Begu a obţinut o victorie destul de dificilă, după o oră şi 45 de minute.

Adversara sa, americanca McHale, în vârstă de 25 ani și locul  88 WTA, a condus în primul set cu 3-0 şi 4-1, dar Irina Begu a revenit remarcabil şi a reuşit să îşi adjudece setul cu 6-4, după cinci ghemuri consecutive.

În actul secund, compatrioata noastră a condus cu 4-2, dar americanca a egalat, 4-4, după care românca a reuşit să încline balanţa, după o serie de erori comis de McHale pe serviciul său.

Irina Begu a avut un as şi a făcut 4 duble greşeli, în timp ce McHale a comis 5 duble greşeli.

După această victorie, Irina Begu conduce cu 3-1 la meciurile directe, după ce McHale s-a impus în prima partidă, în 2008, în primul tur la San Diego, cu 6-2, 6-3. Irina Begu a reuşit apoi trei victorii la rând, în optimi la Madrid în 2016, cu 6-7 (6), 6-4, 6-4, şi anul acesta la Acapulco în primul tur, cu 3-6, 6-2, 6-4, şi la Istanbul.

Prin performanța reușită, Irina Begu şi-a asigurat un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA. Următoarea adversară a româncei va fi învingătoarea dintre Donna Vekic (Croaţia) şi Ajla Tomljanovic (Australia), meciul dintre cele două fiind programat în această seară.

În altă ordine de idei, Simona Halep este de asemeena în sfeerturile turneului WTA de la Stuttgart.