Irina Begu va lupta pentru accederea în finala de dublu de la Tianjing!

Publicat: 13/10/2017 | 08:21

Begu şi Errani s-au impus cu scorul de 7-6, 2-6, 10-6, în faţa favoritelor numărul 1 la câştigarea turneului, la capătul unui meci care a durat o oră şi 38 de minute.

Anterior confruntării din sferturi, cele două le-au eliminat în două seturi pe chinezoaicele Xinyu Jiang/Qianhui Tang în turul inaugural al probei de dublu de la Tianjing.

În semifinale, tandemul format din Irina Begu şi Sara Errani vor întâlni perechea formată din  Arina Sabalenka/Yifan Xu (Belarus/China).

Pentru calificarea în penultimul act la probei de dublu al întrecerii din China, Begu şi partenera sa şi-au asiguat 4.950 de dolari şi 110 puncte.

În altă ordine de idei, în proba de simplu a turneului din China, Irina Begu nu a avut nicio şansă în faţa rusoaicei Maria Şarapova la turneul de WTA de la Tianjing (China), dotat cu premii totale de. Compatrioata noastră a pierdut meciul în două seturi cu 6-4, 6-2 după o oră şi 23 de minute suferind astfel cea de-a treia înfrângere din carieră în faţa rusoaicei.

Autor: Cristi P.