Islanda, cea mai mică naţiune prezentă la un Mondial!

Publicat: 10/10/2017 | 08:00

Reprezentativa Islandei, out-sider la startul acestor preliminarii a câştigat grupa calificându-se astfel la un Campionat Mondial pentru prima oară în istoria sa. Performanţa a fost posibilă după ce islanda, lider în Grupa I înaintea ultimei etape din cadrul preliminariilor, s-a impus la pas, scor 2-0 în faţa selecţionatei statului Kosovo, câştigând grupa din care au făcut parte Croaţia, Ucraina, Turcia, Finlanda şi Kosovo.

Victoria islandezilor pe stadionul „Laugardalsvöllur” din Reykjavík, a fost obţinută gaţie golurilor marcate de Sigurdsson (min. 40) şi Gudmundsson (min. 68). Prin această calificare, nordicii au devin cea mai mică naţiune prezentă la un turneu final al Campionat Mondial.

În finala pentru locul 2 a grupei, pe stadionul „Olimpic” din Kiev, Croaţia cu un nou selecţioner la timonă, nu i-a dat nicio şansă Ucrainie câştigând duelul cu 2-0, instalarea lui Zlatko Dalici pe banca croată aducând şocul pe care şefii fotbalului din Croaţia l-au anticipat.

Partida a fost decisă de dubla semnată de Kramaric în minutele 62 şi 70. Cu cele trei puncte câştigate, Croaţia a terminat grupa cu 20 de puncte şi aşteaptă sfâşrşitul preliminariilor pentru a fi sigură de locul de baraj în clasamentul echipelor aflate pe locul 2.

În ultimul meci al grupei I, pe „Veritas Stadion” din Turku,  Finlanda şi Turcia au oferit un meci electrizant încheiat cu scorul de 2-2. Echipa lui Mircea Lucescu a deschis scorul prin Tosun (min. 57), însă s-a văzut egalată în minutul 76 de reuşita lui Arajuuri. Turcii au revenit la conducere pe tabela de marcaj prin golul aceluiaşi Tosun (min, 83) însă s-au văzut din nou egalaţi cu două minute înainte de fluierul final al arbitrului de reuşita lui Pohjanpalo.