Italia se impune la 11 metri pe „Wembley” cu Anglia și devine noua campioană europeană!

Publicat: 12/07/2021 | 07:51
Italy's Giorgio Chiellini and Leonardo Bonucci carry the trophy and celebrate with team-mates after winning the penalty shoot-out after the UEFA Euro 2020 Final at Wembley Stadium, London. Picture date: Sunday July 11, 2021.,Image: 620968940, License: Rights-managed, Restrictions: RESTRICTIONS: Use subject to restrictions. Editorial use only, no commercial use without prior consent from rights holder., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Italia este noua campioană europeană, după ce a învins Anglia cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare.

Scorul la finalul celor 120 de minute în ultimul act de pe „Wembley” a fost egal, 1-1 (0-1, 1-1). Englezii au deschis scorul în minutul 2 prin Luke Shaw, însă italienii au egaalat prin Leonardo Bonucci (min. 67), tabela arătând după cele 90 de minute regulamentare, 1-1. Cum în cele două reprize „extra” nu s-a întâmplat nimic, a fost nevoie de lovituri de departajare pentru a se desemna noua campioană europeană.

Berardi, Bonucci şi Bernardeschi au fost cei care au marcat pentru Italia, pentru englezi marcând Kane şi Maguire. Portarul italian Donnarumma a apărat şuturile lui Sancho şi Saka, iar Rashford a trimis în bară. De la italieni au ratat Belotti şi Jorginho.

Vă reamintim că în drumul său spre finală, Italia a învins Turcia (3-0), Elveţia (3-0) şi Ţara Galilor (1-0), în grupă, a trecut de Austria în optimi (2-1, după prelungiri), a învins Belgia în sferturi (2-1) şi a trecut de Spania în semifinale (4-2, la loviturile de departajare).

Anglia a învins Croaţia (1-0), a remizat cu Scoţia (0-0) şi a trecut de Cehia (1-0), în grupă, apoi a câştigat în faţa Germaniei (2-0) în optimi, a surclasat Ucraina (4-0) în sferturi, iar în semifinale s-a impus în faţa Danemarcei (2-1, după prelungiri).