Jucătorii lui Bayern la pământ după eliminarea în fața Realului: „Meritam să ajungem în finală!”

Publicat: 02/05/2018 | 08:54
MADRID, SPAIN - MAY 01: David Alaba of Bayern Muenchen looks dejected as they fail to reach the final after the UEFA Champions League Semi Final Second Leg match between Real Madrid and Bayern Muenchen at the Bernabeu on May 1, 2018 in Madrid, Spain. (Photo by Matthias Hangst/Bongarts/Getty Images)
Jucătorii lui Bayern Munchen au digerat cu greu eliminarea din semifinalele Champions Leage în fața lui Real Madrid.

La finalul partidei terminate nedecis, 2-2,  în manșa retur a semifinalei Champions League de pe „Santiago Bernabeu”, jucătorii lui Bayern au declarat la unison că ei ar fi fost cei care ar fi meritat să se califice în ultimul act al competiției și au acuzay arbitrajul turcului Çakır, care în prelungirile primei reprize la scorul de 1-1 le-au refuzat nemțilorun penalty la un henț în suprafața de pedeapsă a lui Marcelo.

Fundaşul echipei Bayern Munchen, David Alaba, a declarat că formaţia sa ar fi meritat să se califice în finala Ligii Campionilor, afirmând că este profund dezamăgit pentru ratatea acestui obiectiv.

„Suntem profund dezamăgiţi! Meritam să ajungem în finală. Suntem conştienţi de faptul că am ratat o mulţime de ocazii. Ne asumăm cu toţii această înfrângere”, a declarat David Alaba, la finalul meciului Real – Bayern 2-2.

La rândul său, fundaşul bavarezilor Mats Hummels a spus că Bayern le-a făcut celor de la Real cadou calificarea în finală.

„Le-am făcut cadou câte un gol în ambele meciuri. Aşa e fotbalul uneori, dar asemenea greşeli n-au ce căuta la acest nivel. Am avut ocazii peste ocazii, dar nu am profitat de ele, lucru care ne-a costat. Dacă vrei să câştigi trofeul, trebuie să fii letal”, a afirmat Hummels.

Cu scorul general de 4-3, Real s-a calificat în cea de-a treia finală consecutivă de Champions League și așteaptă să vadă cine o va însoți astăzi în finala de la Kiev. Pentru ultimul loc în finală se luptă AS Roma și Liverpool.