Jurgen Klopp nu și-a pierdut optimismul: „Speranțele noastre sunt mari în continuare!”

Publicat: 04/01/2019 | 20:17

Tehnicianul lui Liverpool, Jurgen Klopp, a declarat la finalul partidei pe care elevii săi au pierdut-o la limită cu 2-1 pe „Ettihad Stadium” cu Manchester City, prima din acest sezon, că dacă cineva i-ar fi spus că după „dubla” cu cetățenii va avea patru puncte avans în campionat față de aceștia, ar fi plătit bani frumoși.

„Dacă cineva mi-ar fi spus că după ambele meciuri cu Manchester City din campionat vom avea patru puncte în față, aș fi plătit pentru așa ceva. A fost o presiune uriașă, un meci intens. Nu am avut noroc la finalizare. Am fost mai ghinioniști decât ei. Speranțele noastre sunt mari în continuare. Cu puțin noroc, am fi dus scorul la 2-2, un scor perfect pentru noi”, a declarat Jurgen Klopp, după meci.

Manchester City a învins la limită, scor  2-1 (1-0) Liverpool pe „Ettihad Stadium” și a relansat lupta la titlu în Premier League. Grație acestui succes, City a revenit pe locul 2 în clasament și s-a apropiat la doar patru lungimi de „cormorani”, făcând mult mai palpitantă lupta la titllu în acest sezon în Premier League.

Cu cinci minute înainte de finalul primului mitan, Aguero a punctat dintr-un unghi aproape imposibil pentru 1-0, acesta fiind și scorul cu care cele două echipe au intrat la cabine.

Liverpool nu și-a pierdut încrederea și a forțat egalarea forţat egalarea, aceasta venind printr-o acţiune frumoasă pe banda stângă, încheiată cu golul lui Firmino în minutul 64. Bucuria lui Klopp nu a durat decât opt minute, Sane reușind un eurogol cu care a stabilit scorul final, 2-1. Aceasta a fost prima înfrângeere pe care Liverpool a duferit-o în acest sezon de Premier League.