Juve, victorie cu scandal provocat de CR7!

Publicat: 11/11/2019 | 09:34

Juventus s-a impus cu 1-0 (0-0) în epilogul rundei a XII-a din Serie A în derby-ul cu AC Milan.

Unicul gol al confruntării a fost marcat de Dybala în minutul 77. Acesta a înscris din postura de rezervă după ce l-a înlocuit pe starul Cristiano Ronaldo în minutul 55. Nemulțumit de decizia lui Maurizio Sarri de a-l scoate de pe teren la 10 minute de la reluarea partidei, mai ales că nu a acuzat vreo accidentare, CR7 a plecat direct la cabine şi nu l-a salutat pe tehnicianul italian.

Potrivit celor de la „Calciomercato”, Cristiano Ronaldo ar fi părăsit terenul înjurând în limba portugheză, iar după meci a plecat de la stadion fără să vorbească cu nimeni. În acest sezon, CR7 are 6 goluri marcate în 13 partide pentru Juve în Serie A și două assist-uri. În total în 57 de partide în tricoul lui Juve, Cristiano Ronaldo și-a trecut de 34 de ori numele pe lista marcatorilor.

Victoria la limită obținută cu AC Milan a fost suficientă pentru ca Juventus să revină pe primul loc în Serie A. Cu 32 de puncte, Juventus rămâne singura formație neînvinsă din acest sezon din Serie A. Torinezii au un avans de un punct față de Inter, formație care deși a fost condusă pe teren propriu de Hellas Verona, a reușit să întoarcă scorul în al doilea mitan impunându-se cu 2-1. Podiumul în Serie A este completat de Lazio cu 24 de puncte. Echipa lui Ștefan Radu s-a impus cu 4-2 pe teren propriu contra celor de la Lecce și a profitat de pașii greșiți ai celor de la Napoli, Atalanta și Roma și au urcat pe locul 3 în clasament.