Juventus câștigă în Arabia Saudită cea de-a opta Supercupă a Italiei din istorie!

Publicat: 17/01/2019 | 14:48

Juventus Torino a cștigat pentru a opta oară în istorie Supercupa Italiei. Campioana en-titre a Italiei a reușit să obțină această performanță după ce a trecut la limită cu scorul de 1-0 (0-0) de deținăătoarea Cupei Italiei, AC Milan, reușind astfel să mai pună în vitrină încă o supercuă după cele câștigate în 1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015 şi 2018.

Cristiano Ronaldo  a făcut un meci perfect împotriva „diavolului milanez”, dorința sa  incredibilă de a câștiga trofee cu Juve, formația la care a ajuns după ce s-a despărțit în vară de Real Madrid, punându-și decisiv amprenta asupra deznodământului acestei partide disputate la Jeddah în Arabia Saudită.

Atacantul portughez a marcat cu o lovitură de cap, din 6 metri, în minutul 61, juve reușind să-și mențțină avantajul minim pe tabela de marcaj fără nicio emoție până la finalul confruntării, Milan neavând forța de a egala.

Mai mult, „diavolii” au jucat în inferioritate numerică din minutul 73, după ce Kessie a fost eliminat direct în urma unei intrări cu talpa sus, astfel că misiunea de a restabili egalitatea a devenit una imposibilă.

Aceasta a fost a zecea Supercupă a Italiei care s-a disputat în străinătate. Cele două echipe aveau palmaresul egal în Supercupa Italiei, însă după duelul din Arabia Saudită, Juventus are cu un trofeu mai mult câștigat față de AC Milan, 8 față de 7 câte a strâns „diavolul milanez”.

Echipele care s-auu confruntat în Juventus- AC Milan

Juventus: Szczesny – Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro – Bentancur, Pjanic, Matuidi – Costa, Dybala, C. Ronaldo

AC Milan: Donnarumma – Calabria, Zapata, Romagnoli, Rodriguez – Kessie, Bakayoko, Paqueta – Castillejo, Cutrone, Calhanoglu