Juventus dependentă de CR7 » „Dubla” lui Cristiano cu Parma, distanțează Juve în Serie A!

Publicat: 20/01/2020 | 09:33
Cristiano Ronaldo este posesorul celei mai scumpe mașini din lume. Fotbalistul a scos din buzunare 11 milioane de euro

Juventus Torino s-a impus cu 2-1 (1-0) în fața celor de la Parma într-un meci susținut în runda a XX-a din Serie A.

Debutul lui Quique Setien salvat de Messi » Barcelona din nou lider în La Liga!

Cristiano Ronaldo a fost decisiv pentru campioană în acest meci semnând „dubla” prin care Juve a obținut toate punctele puse în joc. CR7 a decshis scorul cu două minute înainte de pauză, șutul său din marginea careului fiind deviat de Darmian în propria poartă. Parma a reușit să restabiliească egalitatea în minutul 55 prin Cornelius. Bucuria oaspeților a durat însă doar trei minute, același Cristiano Ronaldo punctând pentru 2-1 după o pasă venită de la Dybala.

S-a terminat 2-1 iar Juventus a acumulat 51 de puncte, distanțându-se la patru puncte de Inter, care surprinzător, s-a împiedicat în această rundă terminând la egalitate, scor 1-1 pe terenul modestei Lecce. Elevii lui Antionio Conte au deschis scorul în minutul 72, prin Bastoni, dar au fost egalați după doar cinci minute, gazdele punctând prin Mancosu.

Podiumul în Serie A este închis de Lazio, formație care a spulberat Sampdoria în această rundă, scor 5-1. Cu 45 de puncte, Lazio se află pe locul 3 având însă și un meci mai puțin disputat.

În epilogul rundei a XX-a din Serie A, astăzi de la ora 21:45 Atalanta va primi pe teren propriu vizita celor de la SPAL. Atalanta se află pe locul 5 cu 35 de puncte, iar cu o victorie ar egala la puncte AS Roma care se află pe locul 4. SPAL este „lanterna” campionatului având 12 puncte, fiind la distanță de patru puncte de Lecce, echipă care se află deasupra liniei retrogradării.