Juventus îi aduce pe „diavoli” la realitate și relansează lupta la titlu în Serie A!

Publicat: 07/01/2021 | 08:46

Campioana Juventus Torino a pus capăt seriei de 27 de meciuri fără înfrângere în Serie A a celor de la AC Milan, în faţa căreia s-a impus cu scorul de 3-1, pe „San Siro”, în cadrul etapei a 16-a din Serie A.

Golurile torinezilor au fost marcate de Chiesa (min.18, 62) şi McKennie (min.76), în timp ce pentru gazde a punctat Davide Calabria (min. 41).

Pentru AC Milan aceasta a fost prima înfrângere a sezonului și totodată primul eșec în Serie A după o pauză de nouă luni, precedentul eșec al „diavolilor” datând din marie 2019, scor 1-2 cu Genoa.  În ciuda eșecului suerit, AC Milan a rămas pe primul loc în Serie A, „divolii” profitând și de eșecul pe care Inter l-a suferit la Genoa cu Sampdoria, scor 2-1.

În schimb, grație succesului de pe „San Siro”, Juventus a urcat pe locul , apropiindu-se la șapte puncte de „diavoli” având și un meci mai puțin disputat.

Surpriza rundei s-a consemnat pe „Diego Armando Maradona” unde Napoli s-a încclinat în fața nou-promovatei Spezia, scor 2-1. Napolitanii au deschis scorul după pauză, prin Andrea Petagna (min.58), însă oaspeţii au întors rezultatul graţie reuşitelor lui Mbala Nzola (min. 68 – penalty) şi Tommaso Pobega (min. 81).