Juventus rămâne ultima în Liga I

Publicat: 07/11/2017 | 07:00

Bănăţenii au deschis scorul la prima acţiune de atac mai consisentă  printr-un şut de senzaţie ce i-a aparţinut lui Camaldine Abrew din afara careului. Cu avantaj minim pe tabelă, elevii lui Ionuţ Popa au luat piciorul de pe acceleraţie, iar acest lucru i-a costa scump. Juventus a controlat finalul reprizei, trecând în două rânduri pe lângă egalare, bănăţenii reuşind să intre în cele din urmă la cabine în avantaj.

Autorul golului Abrew a avut şansa în minutul 77 de a ănchide definitiv conturile însă  şutul său din situaţie unu la unu cu Drăgia, nu şi-a atins ţinta, balonul ocolind spaţiul porţii nou-promovatei. Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, pe finalul întâlnirii, în minutul 82, formaţia lui „Magiun” a reuşit egalarea prin Dzalamidze după o respingere în faţă a portarului Vasile Curileac.

Partida s-a terminat cu şutul de senzaţie a lui Mailat din prelungiri, şut scos de la vinclu de Drăghia.

S-a terminat 11-1 iar Juventus a ratat şansa de a preda „lanterna” ligii I celor de la Gaz Metan Mediaş, bucureştenii fiind în continuare ultimii în campionat cu 9 puncte.

De partea cealaltă, bănăţenii se află cu 22 de puncte pe locul 8 în campionat, la trei puncte de locul 6 ocupat de Astra Giurgiu, aflată pe ultimul loc de play-off.

Iată echipele în Juventus Bucureşti- ACS Poli Timişoara, scor 1-1

Juventus Bucureşti: Drăghia- Călinţaru (min 46 Dzalamidze), Wallace, Benga, Carabela- Dima, Bărbulescu- Băjenaru (min 71 Ţâră), Sesar, Zaharia (min 75 Petre)- Măzărache

Antrenor: Marin Barbu

ACS Poli Timişoara: Curileac-  Ciucur, Melinte, Cânu, Ţigănaşu- Artean, Vaşvari- Munteanu (min 67 Străuţ), Curjuric (min 78 Croitoru), Mailat- Abraw (min 85 Doman)

Antrenor: Ionuţ Popa