Juventus se impune în derby-ul cu Roma!

Publicat: 24/12/2017 | 06:00

Meciul a fost unul spectaculos cu ocazii de ambele părţi, cele două echipe trecându-şi în cont pe final de meci şi câte o bară.

Graţie succesului obţinut, Juventus a rămas pe locul 2 în Serie A având 44 de puncte, cu unul mai puţin decât liderul Napoli care s-a impus în această rundă spectaculos cu 3-2 pe teren propriu în faţa celor de la Sampdoria.

Oaspeţii au început mai bine meciul şi după numai două minute au deschis scorul prin Ramirez. Liderul din Serie A nu a acuzat şocul reuşind egalarea după numai 14 minute prin Allan. Oaspeţii au revenit din nou la conducere, punctând prin Quagliarella care a transformat un penalty în minutul 27, însă Napoli a reuşit din nou să revină în meci prin golul marcat de Insigne în minutul 33 pentru ca Hamsik în minutul 39, să ducă scorul la 3-2, acesta fiind şi scorul final cu care s-a terminat partida.

Marea perdantă a rundei a fost Inter. Fostul lider din Italia a cedat neaşteptat, scor 1-0 partida din deplasare de la Sassuollo. Unicul gol al confruntării a fost marcat de Falcinelli în minutul 34. De remarcat ar fi faptul că Icardi a ratat pentru Inter un penalty în minutul 49.

În urma rezultatelor înregistrate, podiumul în Serie A este compus de Napoli, Juventus Torino şi Inter, cele trei având 45, 44 respectiv 40 de puncte.