Kennet Andersson, atacantul care ne-a privat de semifinala cu Brazilia la CM din 1994, e de nerecunoscut! Cum arată acum fostul fotbalist

Publicat: 26/09/2017 | 18:26

Kennet Andersson marca în minutul 115 al meciului România – Suedia golul de 2-2, ce ducea partida în prelungiri. România conducea cu 2-1 înainte de golul lui Andersson, prin golurile marcate de Florin Răducioiu, în minutele 88 şi 100.

S-a discutat mult despre faptul că Florin Prunea a ieşit hazardat la golul lui Andersson. Meciul s-a dus, mai apoi, la loviturile de departajare, acolo unde Suedia a învins România şi s-a calificat pentru semifinala de vis cu Brazilia. Suedezii aveau să fie învinşi cu 1-0 în semifinală de Brazilia, echipa care avea să şi cucerească trofeul.

La loviturile de departajare au ratat, din partea noastră, Dan Petrescu şi Belodedici, în timp ce pentru suedezi a ratat Mild.

În anul 1994, în care Suedia a obţinut locul 3 la Campionatul Mondial din SUA, Kennet Andersson a primit gheata de bronz FIFA. Kennet Andersson a evoluat, de-a lungul carierei, la Bari, Bologna, Lazio sau Fenerbahce.