Kerber și Ostapenko vor lupta pentru un loc în finala de la Wimbledon!

Publicat: 10/07/2018 | 16:30
Jucătoarele de tenis Angelique Kerber și Jelena Ostapenko se vor duela pentru un loc în finala turneului de Mare Șlem de la Wimbledon.

Germana Angelique Kerber, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 11, s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o astăzi cu scorul de 6-4, 7-5, pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 14, la capătul unui meci care a durat o oră şi 28 minute.

Adversara din semifinală a germancei, letona Jelena Ostapenko, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 12, și-a asigurat prezența în penultimul act al competiției după ce a învins-o, în sferturi, cu scorul de 7-5, 6-4, pe sportiva Dominika Cibulkova din Slovacia, locul 33 WTA, la capătul unui meci care o oră şi 21 minute.

Pentru Ostapenko acesta este a doua semifinală la un turenu de mare șlem după cea de anul trecut de a Roland Garros, turneu e care l-a și câștigat după o finală cu Simona Halep.

Pentru cea de-a doua semifinală se luptă Serena Williams, Camila Giorgi, Julia Goerges și Kiki Bertens.

Partidele dintre Serena Williams (SUA), locul 181 WTA şi cap de serie numărul 25 – Camila Giorgi (Italia), locul 52 WTA şi Julia Goerges (Germania), locul 13 WTA şi cap de serie numărul 13 – Kiki Bertens (Olanda ), locul 20 WTA şi cap de serie numărul 20 auu loc în această după amiază.

România a avut la startul turneului londonez numai puțin de opt reprezentante. Ultima ieșită din competiție a fost Simona Halep care a părăsit copetiția în 116-imi la capătul unui meci pe care ș-a avut în mână cu taiwanezza Wu-Sei Sheish.