Krejcikova, regină la Paris după o finală de 3 seturi cu Pavlyuchenkova!

Publicat: 12/06/2021 | 21:43
Câți bani ar putea încasa Simona Halep pentru câștigarea Roland Garros 2019

În această zi, începând cu ora 16:00, a avut loc partida dintre Barbora Krejcikova și Anastasia Pavlyuchenkova, din cadrul finalei celui de-al doilea Grand Slam din 2021, Roland Garros.

Desfășurarea partidei Barbora Krejcikova – Anastasija Pavlyuchenkova

Cele două sportive și-au împărțit momentele bune pe parcursul întâlnirii. Barbora Krejcikova a reușit să câștige primul set fără drept de apel, scor 6-1, în timp ce sportiva din Rusia s-a impus în actul secund la fel de clar, scor 6-2. Astfel, adevărată luptă a avut loc în decisiv.

În setul final cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 3-3, cu mențiunea că până în acel moment atât Krejcikova, cât și Pavlyuchenkova, reușiseră să câștige o dată pe serviciul adversari. Totuși, în game-ul cu numărul 7 rusoaica și-a pierdut serviciul, iar până la final ambele jucătoare au reușit să își păstreze serva. Astfel, Krejcikova s-a impus cu 6-1, 2-6, 6-4 și a cucerit primul său trofeu de Grand Slam din carieră.

Krejcikova urcă pe 15 în ierarhia mondială

Clasamentul cehoaicei va fi îmbunătățit cu 1760 puncte după victoria din Grand Slam-ul francez. Astfel, Barbora va urca până pe locul 15. De cealatlă parte, punctele adunate la Paris o vor ajuta pe Pavlyuchenkova să urce până pe locul 19.