Kylian Mbappe duce Franța în optimi! Danemarca, favorită să-i însoțească pe francezi din Grupa C a Mondialului!

Publicat: 22/06/2018 | 09:00
Partidele programate în etapa a II-a a Grupei C de la Mondial au lămurit într-o mare măsură lucururile în clasament. Franța a învins Peru și s-a calificat în optimi în timp ce Daneamrca a remizat cu Australia, scor 1-1 șși are un avans decisiv de trei puncte în fața „cangurilor” înaintea ultimei etape, danezii fiind favoriți pentru a-i însoți pe francezi în fazele superioare ale întrecerii din Rusia.

Franța a sufeirt mult pentru a-și trece în cont cele trei puncte ăuse în joc în duelul cu Peru. Golul starului Kylian Mbappe din minutul 34, acesta devenind cel mai tânăr marcator al Franţei la o Cupă Mondială, la vârsta de 19 ani şi 183 de zilei, depăşindu-l pe David Trezeguet  cel care punctase la un turneu final la vârsta de 20 ani și 246 zile, a decis soarta partidei, Franța obținând cea de-a doua victorie din grupă, după 2-1 cu Australia.

Cu 6 puncte acumulate în clasament și cu 3-1 la golaveraj, Franța își face deja calculele pentru fazele superioare ale competiției. Aflați în proporție de 99% câștigători ai grupei, având nevoie de un punct în duelul cu Danemarca pentru a rămâne pe primul loc, Franța va întâlni a doua clasată din Grupa D, aceasta urmând a se alege între Argentina, Islanda și Nigeria, cealaltă componentă a acestei grupe, Croația fiind aproape 100% câștigătoare a grupei, croații având la fel ca și francezii, 6 puncte după primele două etape.

Cea de-a doua echipă favorită la calificare pentru a însoți Franța din Grupa C în optimi este Danemarca, care a terminat nedecis 1-1 duelul cu Australia.

Golurle partidei Danemarca-Australia, meci terminat nedecis, 1-1 au fost marcate de Christian Eriksen în minutul 7 și Mile Jedinak în minutul 38 din penalty.

După acest rezultat ambele echipe păstrează șanse de calificare în optimi, fază unde a ajuns Franța ddupă victoria cu Peru, scor 1-0.

Ultimele meciuri din grupă se vor juca pe 26 iunie, Danemarca – Franţa, la Moscova (stadionul Lujniki), şi Australia – Peru, la Soci (stadionul Fişt).