La 30 de ani, Buzărnescu câștigă primul trofeu și intră în top 20 WTA!

Publicat: 06/08/2018 | 12:03
Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 5, a câştigat primul trofeu din carieră, după ce a întrecut-o, cu 6-1, 6-0, pe sportiva Maria Sakkari din Grecia, locul 49 WTA, în finala competiţiei de categorie Premier de la San Jose.

„Am reuşit să las deoparte toate emoţiile, să-mi păstrez concentrarea şi să consider meciul ca fiind unul normal, nu o finală. Chiar după primul set, m-am gândit că ar putea reveni, aşa că nu a fost uşor. După 3-0, m-am gândit că aş putea cu adevărat câştiga meciul. Am încercat să mă concenterz pe jocul meu şi nu asupra modului în care reacţionează ea. Am văzut că jucam bine, făcând puncte şi returnând fiecare minge. Acum, cred în orice. Am început să cred că aş putea juca bine când m-am calificat pentru US Open, anul trecut. Totul a fost din bine în mai bine pentru mine. Voi încerca să mă concentrez la fiecare turneu, la fiecare meci, cum am făcut înainte. Poate lumea mă va privi într-un mod diferit acum, dar nu vreau să schimb nimic, doar să mă gândesc la momentele bune şi să joc”, a declarat Mihaela Buzărnescu.

După acest succes, Mihaela Buzărnescu ocupă locul 20 WTA, cel mai bun din carieră. Pentru acest succes de la San Jose, românca a primit un premiu de 136.695 de dolari şi 470 de puncte WTA.

În acest an, Buzărnescu a mai disputat două finale pe care le-a pierdut la Hobart şi Praga.

De notat este faptul că î urmă cu un an românca ocupa locul 142 de în lume şi nu jucase niciun meci pe tabloul principal al vreunui turneu WTA, la 29 de ani!