Lazio învinge CFR Cluj și menține deschisă lupta pentru primăvara europeană!

Publicat: 29/11/2019 | 07:33

Campioana României, CFR Cluj, a ratat șansa de a-și asigura matematic calificarea în primăvara europeană pe „Olimpico” cu o etapă înainte de finalul fazei grupelor.

Echipa pregătită de Dan Petrescu fost învinsă la limită de Lazio cu scorul de 1-0 (1-0) în penultima etapă din Grupa E a Europa League. Italienii au dat dovadă de un pragmatism incredibil marcând la singurul șut pe spațiul porții lui Arlauskis prin argentinianul Joaquin Correa în minutul 24. „Bursucul” a început partida foarte rudent, cu trei fundași centrali iar sistemul 1-5-3-2 pe care a mizat pe „Olimpico” l-a trădat, echipa sa fiind inexistentă în primul mitan pe teren. În repriza secundă ardelenii au ieșit la joc însă în ciuda numeroaselor ocazii pe care și le-au creat, nu au reușit să puncteze pe tabela de marcaj, partida terminându-se cu victoria lazialilor.

Cu cele trei puncte câștigate în urma victoriei cu 1-0 cu CFR CLuj, Lazio a acumulat 6 puncte și a rămas în cursa pentru calificare, italienii fiind la trei lungimi în spatele campioanei României. Lupta se va da însă la distanță în ultima rundă a grupei în care CFR Cluj va juca acasă cu Celtic, câştigătoarea grupei, iar Lazio va evolua la Rennes.

Campioana României are nevoie de un punct pentru a merge în primăvara europeană, iar Lazio trebuie să câştige şi CFR să piardă confruntarea de pe „Olimpico” pentru a se califica. La egalitate de puncte, Lazio va fi echipa calificată în primăvara europeană, având în vedere că în tur a reușit să înscrie în înfrângerea suferită în „Gruia”, partida terminându-se cu 2-1 pentru CFR:

În celălalt meci disputat în penultima etapă a grupei E, Celtic Glasgow a trecut cu 3-1 de Rennes, consolidându-și astfel primul loc în clasament, scoțienii acumulând 13 puncte.