Lazio pierde teren în faţa lui Napoli şi Juve după înfrângerea cu AC Milan!

Publicat: 29/01/2018 | 09:00

Cutrone a dechis scorul cu o puternică lovitură de cap în minutul 15 fructificând o centrare semnată de Calhanoglu.

Avantajul „diavolului” milanez nu a durat decât cinci minute, Marusic reuşind să restabilească egalitatea cu un şut plasat la colţul lung din interiorul careului de 16 metri.

Cu un minut înaintea finalului primei reprize, Bonaventura l-a învins pe Strakosha punctând cu capul pentru 2-1, reuşita sa stabilind de altfel şi scorul final al confruntării. În ciuda faptului că în repriza a doua ambele echipe şi-au trecut în cont ocazii rarisime de a marca, scorul a rămas neschimbat până la final, consemnându-se astfel prima victorie a lui ACMilan în acest campionat în faţa unei formaţii mai bine clasate.

Cu 34 de puncte, AC Milan se află pe locul 7 în Serie A însă este la doar trei puncte de locul 6 pe care se află Sampdoria Genoa.

De partea cealaltă, Lazio Roma, viitoarea adversară a vicecampioanei României în Europa League, a rămas pe locul 3 cu 46 de puncte, dar a pierdut contactul cu liderul Napoli care are 57 de puncte, aflându-se totodată la o distanţă de zece puncte şi de Juventus Torino, echipă aflată pe locul 2 în Serie A cu 56 de puncte.