Lazio spulberă Cittadella şi merge în sferturile Cupei Italiei!

Publicat: 15/12/2017 | 10:00

Oaspeţii au ratta astfel şansa de a deveni singura echipă dintr-un eşalon inferior care să acceadă în actuala ediţie din acest an a Cupei Italiei, fiind eliminaţi în faza optimilor, la fel ca şi cei de la Pordenonne în faza optimilor de finală ale competiţiei.

Immobile a deschis scorul în minutul 11, iar în minutul 24, Felipe Anderson a înscris pentru 2-0. În minutul 36 scorul a devenit 3-0 graţie autogolului marcat de Agostino Camigliano. Paolo Bartolomei a redus din handiap în minutul 41 însă scorul final a fost stabilit de Immobile, care a reuşit dubla în minutul 87. Fundaşul român Ştefan Radu nu a bifat niciun minut pentru Lazio în acest meci în care antrenorul Simone Inzaghi a mizat pe o formulă experimentală: Strakosha- Wallace (min. 86 Marchi), de Vrij, Gabarron- Basta, Murgia, Lucas Leiva, J. Lukaku- Milinkovic-Savic (min. 72 Lulic)- F. Anderson (min. 64 Caicedo), Immobile.

În sferturi, Lazio va întâlni Fiorentina, care a trecut în optimi de Sampdoria cu scorul de 3-2. Partida de va juca într-o singură manşă în fieful celor de la Fiorentina.

Ultimele partide din cadrul optimilor de finală ale Cupei Italiei vor avea loc săptămâna viitoare.