Lazio stopează seria impresionantă de meciuri fără înfrângere pe teren propriu a lui Juve!

Publicat: 15/10/2017 | 08:00

Cu Ştefan Radu integralist, lazialii reuşit să revină spectaculos după ce au fost conduşi pe tabela de marcaj,  Juve deschizând scorul după 23 de minute prin Douglas Costa, fotbalist aflat la prima reuşită în Serie A, golul său fiind şi singurul marcat în prima repriză, torinezii intrând la cabine cu avantaj de 1-0 pe tabela de marcaj.

Repriza secundă a început cum nu se poate mai prost pentru Juventus, Lazio reuşind să egaleze prin Ciro Immobile în minutul 47, după un contraatac perfect. Acelaşi Immobile, jucător cu trecut torinez, el fiind crescut de Juventus, a obţinut o lovitură de la 11 metri, după un contact cu Buffon în minutul 54, penalty pe care tot el l-a şi transformat.

Finalul partidei a fost unul de-a dreptul dramatic. În prelungirile meciului, startul lui Juve, Dybala a trimis în bară din marginea careului, iar Caicedo a ratat o şansă uriaşă, fiind blocat de Buffon în extremis.

La ultima fază a partidei, Patric abia intrat pe teren, a avut o intervenţie imprudentă la Bernardeschi chiar în suprafaţa de pedeapsă şi, după ce a analizat proba video, arbitrul a acordat penalty.

Vedeta Paulo Dybala a tras însă goalkeeperul lui Lazio, Strakosha, a reuşit să apere, şi să contribuie astfel decisiv la primul eşec al torinezilor pe teren propriu după  o serie incredibilă de 57 de meciuri în care nu au cunoscut gustul înfrângerii în toate competiţiile.

Autor: Cristi P.