Lazio, ținută în șah pe „Olimpico” de Dinamo Kiev! Rezultatele turuluui optimilor Europa League!

Publicat: 09/03/2018 | 08:01
Lazio's supporters wave flags during a Serie A football match against Siena at the Olympic stadium in Rome on September 30, 2012. AFP PHOTO / VINCENZO PINTO (Photo credit should read VINCENZO PINTO/AFP/GettyImages)

Lazio Roma, formație care a eliminat în 16-imile Europa League vicecampioana României, FCSB cu scorul general de 5-2, nu a reușit decât o remiză, 2-2  pe „Olimpico” cu Dinamo Kiev în manșa tur a optimilor de finală ale ediției din acest an a Europa League.

Cu românul Ștefan Radu pe teren din primul minut, Lazio Roma s-a văzut condusă pe tabela de marcaj de Dinamo Kiev. După o primă repriză încheiată nedecis, ucrainienii au reușit să deschidă scorul prin Tsygankov la șapte minute de la reluarea partidei.

În minutul 54 golgeterul lazial, Ciro Immobile a reușit să restabilească egalitatea, iar Anderson a reușit să puncteze în minutul 62 pentru 2-1, aducându-i pe romani în avantaj. Dinamo Kiev a reușit să restabilească egalitatea printr-un eurogol marcat de Moraes în minutul 79.

S-a terminat 2-2, iar califiarea se va decide în returul de săptămâna viitoare din Ucraina.

Surpriza manșei tur a optimilor de finală din Europa League a constituit-o înfrângerea de pe teren propriu pe care Borussia Dortmund a suferit-o în fața celor de a RB Salzburg, scor 2-1. În derbuy-ul acestei faze a competiției, Arsenal s-a impus pe „San Siro” cu 2-0 în fața celor de la AC Milan.

O victorie importantă care îi conferă prima șansă la calificarea în sferturile de finală a competiției aobțținut-o Lyon. Francezii s-au impus la limită, scor 1-0 în Rusia pe terenul lui CSKA Moscova.