Lectie germana

Publicat: 19/08/2009 | 00:00

IN FORMA. Marica a demonstrat in partida cu FC Timisoara ca merita sa fie titular la Stuttgart FC Timisoara a fost invinsa de Vfb Stutgart si are sanse minime de calificare in grupele Ligii Campionilor. Razvan Scarlat In Banat, rasa canina nu este deloc tolerata. Dupa Mircea Lucescu, a fost randul lui Marica sa simta pe propria piele ostilitatea publicului timisorean. Insa, de aceasta data, mesajele jignitoare au lipsit. Constient ca nu poate sa-i preseze pe nemti in terenul lor un meci intreg, Sabau s-a bazat foarte mult pe momentele speculative oferite de Gigel Bucur. Degeaba. „Killer-ul” lui Sahtior a fost anihilat perfect de apararea „svabilor”. Nemtii conduc partida, iar Khedira trimite o torpila pe care uriasul Pantilimon o respinge in transversala. Marica a scos un penalty, Gebhart a inscris, dupa care Hleb a aratat ca nu degeaba a jucat la Arsenal si a majorat diferenta. Timisoara si-a adus aminte ca a eliminat pe Sahtior, insa ratangiul Magera a fost cu cinci clase sub marele absent Parks. Zadarnice eforturile banatenilor in partea a doua a meciului. Defensiva nemtilor a functionat perfect, in frunte cu Lehmann care a scos suturile lui Bucur, Magera si Bonfim. Nemtii au incercat sa loveasca pe contraatac, insa Pantilimon a inchis poarta. 0-2 si Stuttgart este cu un pas in grupele Ligii Campionilor.

Mutu, aproape de Liga

Fiorentina, formatie la care evolueaza Adrian Mutu , a remizat, in deplasare, cu Sporting Lisabona, scor de 2-2. Vargas a dechis scorul pentru italieni, in minutul 6, dar Vukcevic (58) si Veloso (66) au intors rezultatul. Gilardino a restabilit egalitatea in minutul 80, iar Fiorentina are prima sansa la calificare. „Briliantul” a fost titular si a fost schimbat in minutul 64 cu Jovetic. Rezultatele celorlalte partide-tur din play-off-ul Champions League, disputate aseara: Celtic – Arsenal 0-2, FC Copenhagen – Apoel 1-0 Nicosia, FC Sheriff – Olympiakos 0-2. FC Timisoara (0) Vfb Stuttgart 2 (2) A marcat: Gebhart 28, Hleb 30 FC Timisoara: Pantilimon u Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Art. Karamyan (Latovlevici 77) u St. Stancu, Alexa, Scutaru (46 Borbely), Arm. Karamyan u Magera (69 Cl. Ionescu), G. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau Vfb Stuttgart: Lehmann u Celozzi, Tasci, Delpierre, Magnin u Gebhart (Rudy 86), Khedira, Hitzlsperger, Hleb (61 Elson) u Pogrebniak (Schieber 76), Marica. Antrenor: Markus Babbel Stadion: Dan Paltinisanu Spectatori: 30.000 Cartonase galbene: Alexa 5, Pantilimon 27, Art. Karamyan 68 / Delpierre 49, Hleb 60u Arbitri: Manuel Benquerenca u Jose Cardinal, Bertino Miranda (toti Portugalia)