Leo, dezamăgit de remiza cu Hermannstadt: „Dacă vrem să trecem la nivelul următor, trebuie să facem mult mai mult!”

Publicat: 08/11/2020 | 07:26

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu FC Hermannstadt, scor 1-1 (0-0), pe teren propriu, într-un meci din etapa a X-a a Ligii 1.

Istoria confruntării s-a scris în doar trei minute. Claudiu Petrila a deschis scorul în minutul 59 cu un şut superb la colţul lung, dar David Mayoral a egalat după numai două minute cu un şut sub transversală de la marginea careului, după o minge respinsă de apărarea gazdelor.

„Prima repriză, modestă. Sigur, am întâlnit o echipă foarte bine organizată defensiv, fără să încerce prea mult pe partea ofensivă. Dar nu am fost noim nu ne-am mişcat suficient de mult, mult prea multe baloane lungi…A doua repriză am încercat să… am schimbat şi sistemul, am reglat ceva lucruri, am reuşit să şi conducem cu 1-0, dar nu am avut prea timp să ne bucurăm. Fiecare joc este un test pentru fiecare dintre noi. Şi pentru jucători vizavi de mine, şi pentru mine vizavi de conducere şi suporteri. Dacă ne dorim mai mult , trebuie să facem mai mult. Am luat un punct, până la urmă este un punct care se pune în clasament. Dar cred că potenţialul nostru este mult mai mare decât ce am arătat la acest joc. Dacă vrem să trecem la nivelul următor, trebuie să facem mult mai mult”, a declarat Leo Grozavu, antrenorul principal al formației Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

Pentru covăsneni acesta a fost al doilea meci consecutiv fără victorie, după 0-2 cu Academica, la Clinceni, formația lui Leo Grozavu fiind pe locul 4 cu 16 puncte. De partea cealaltă FC Hermannstadt a a ajuns la cinci meciuri consecutive fără succes, trupa lui Ruben Albes fiind pe locul 11 cu 11 puncte.