Lewandowski, fără replică cu Barca în fața lui Bayern pe „Allianz!”

Publicat: 14/09/2022 | 09:18

În cel mai așteptat meci al rundei a doua din faza grupelor Champions League, Bayern Munchen s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Barcelona, scor 2-0 (0-0).

Cu Robert Lewandowski titular, polonezul transferat în această vară de la Bayern Munchen la Barcelona, având mai multe situații de a marca, fără însă a reuși să își învingă fosta echipă, catalanii s-au ridicat la nivelul bavarezilor doar în prima repriză. În actul secund al jocului Bayern și-a impus stilul, reușind să puncteze prin Hernandez (min. 51) și Sane (min. 54).

Și Liverpool a reușit să-și valorifice avantajul terenului propriu, treecând la limită, scor 2-1, de Ajax, golul victoriei fiind marcat de Matip în minutul 89.

Victorii importante în runda a doua a fazei grupelor UCL au obținut și Inter, scor 2-0 în deplasare la Plzen dar și Leverkusen, scor 2-0 cu Atletico pe teren propriu, Sporting, 2-0 cu Tottenham și Frankfurt la Marseille, scor 1-0.

Surpriza a fost reușită de Club Brugge, care a umilit-o în deplasare pe FC Porto, scor 4-0.