Lider în Bundesliga, Bayern merge ceas şi în cupă şi speră la event!

Publicat: 22/12/2017 | 07:00

Chiar dacă a fost obţinută la limită, victoria celor de la Bayern este cât se poate de clară, formaţia din Munchen conducând cu 2-0 pe tabelă după golurile marcate de Boateng (min.12) şi Muller (min. 40), reuşita galben-negrilor fiind semnată de Yarmolenko în minutul 77.

În sferturi s-a calificat şi Leverkusen care s-a impus la limită, scor 1-0 pe terenul celor de la Monchengladbach dar şi Werder Bremen care a tranşat cu 3-2 meciul de pe teren propriu cu cei de la Freiburg. Tabloul complet al echipelor calificate în sferturile de finală a fost întregit de

Frankfurt, care, surprinzător a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de cei de la Heidenheim.

Astfel, echipele enumerate mai sus, respecitv Bayern, Leverkusen, Frankfurt şi Werder Bremen se alătură celor de la Mainz, Paderborn, Wolfsburg şi Shalke 04 care au reuşit la rândul lor să se califice în sferturi unde vor lupta pentru un loc în careul de aşi a ediţiei din acest an a Cupei Germaniei.