Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Australian Open, după un meci de coșmar cu Sofia Kenin

Publicat: 17/01/2019 | 06:00

Simona Halep a câștigat pardida cu Sofia Kenin, în trei seturi, 6-3, 6-7, 6-4, și s-a calificat în turul al treilea al Australian Open. Nu a fost deloc ușor pentru Halep, deși așa părea după ce câștigase primul set și avea 3-0 în al doilea. Sofia a revenit spectaculos și s-a mers cap la cap până în final. Unde Halep a câștigat!

UPDATE Simona Halep conduce cu 5-4. Servește pentru meci!

UPDATE Simona revine spectaculos! Este 4-4! Se joacă!

UPDATE Simona pierde game-ul, este 2-4, iar Sofia servește!

UPDATE A Echilibru în setul decisiv: 1-1

UPDATE Sofia Kenin a câștigat tiebreak-ul și egalează la seturi: 1-1! Urmează decisivul

UPDATE S-a mers cap la cap, astfel că setul se va decide la tie-break!

UPDATE Sofia Kenin a avut o revenire spectaculoasă și a egalat: 4-4, după ce Simona conducea cu 3-0

UPDATE Kenin revine spectaculos și nesperat cu un break! Este 3-2 pentru Simona Halep, care complică lucrurile: 2-3!

UPDATE Simona Halep începe să se impună decisiv și pare că se îndreaptă clar către victorie. A făcut break și are 2-0

UPDATE Simona Halep începe bine și setul al doilea! Și-a făcut serviciul: 1-0!

UPDATE Simona încheie setul cu un break: 6-3 și 1-0 la seturi!

UPDATE Simona Halep conduce cu 3-2, cu un break avans.

UPDATE Simona Halep a început perfect meciul ! A făcut break, apoi a câștigat pe serviciul ei: 2-0

––––––––––––––––––––-

Simona Halep s-a calificat în turul doi la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o, greu, în trei seturi pe Kaia Kanepi, scor 6-7, 6-4, 6-2. În faza următoare, sportiva noastra va avea, din nou, o misiune dificilă. Sofia Kenin, din SUA, este adversara actualului lider WTA. În vârstă de 20 de ani, americanca a dispus, în turul precedent, de rusoaica Veronika Kudermetova.

Partida dintre Simona Halep şi Sofia Kenin se va disputa joi dimineaţă, după ora 06:00, dar a fost amânată pentru ora 08:30.

Sofia Kenin se află pe locul 37 mondial şi a început foarte bine anul 2019. A atins optimile de finală la Auckland, a câştigat turneul de la Hobart. Le-a învin pe Caroline Garcia, Ons Jabeur, Kirsten Flipkens şi Alize Cornet, iar în finală a trecut de slovaca Anna Karolina Schmiedlova. Are are câte un trofeu la simplu şi la dublu în 2019.

LIVE Simona Halep – Sofia Kenin, în turul doi la Australian Open. “Am multă încredere acum!”

Locul pe care se află acum Sofia Kenin este cel mai bun din carieră. A încheiat anul trecut pe locul 52 în lume. Va fi prima partidă dintre Simona Halep şi Sofia Kenin.

“A fost extraordinar, vă mulţumesc pentru atmosferă. Mă bucur că am câştigat. Ştiam ce trebuie să fac, ştiam că e foarte puternică pe picioare şi trebuie să am încredere. Sunt foarte fericită că sunt în turul doi, am multă încredere acum”, a spus Simona Halep după victoria din primul tur la Australian Open.

Dacă o va depăşi pe Sofia Kenin, Simona Halep ar putea da piept în turul trei cu Venus Williams. Apoi, în optimi cu Serena Williams. În sferturile de finală, liderul WTA ar urma să se înfrunte cu Karolina Pliskova, iar în semifinale cu Naomi Osaka sau Elina Svitolina. În finală, sportiva noastra le-ar putea întâlni pe Angelique Kerber, Caroline Wozniacki sau Petra Kvitova.